Dažniausios skausmingos erekcijos priežastys ir gydymo būdai
Skausminga erekcija yra būklė, kuri gali kelti didelį diskomfortą ir turėti įtakos vyrų seksualinei sveikatai bei gyvenimo kokybei. Nors tai nėra dažna tema, ši problema dažnesnė, nei daugelis gali įsivaizduoti. Suprasdami dažniausias skausmingos erekcijos priežastis, vyrai gali imtis veiksmų, kad gautų tinkamą gydymą ir sumažintų patiriamą skausmą.
1. Priapizmas
Viena iš pagrindinių skausmingos erekcijos priežasčių yra priapizmas. Tai būklė, kai erekcija tęsiasi ilgiau nei keturias valandas be jokios seksualinės stimuliacijos ir dažnai sukelia skausmą. Skausminga erekcija dėl priapizmo gali būti išeminė arba neišeminė. Išeminis priapizmas, kuris atsiranda, kai kraujas užsilaiko varpoje, dažnai būna itin skausmingas ir reikalauja skubios medicininės pagalbos, kad būtų išvengta ilgalaikės žalos.
Neišeminis priapizmas, arba didelio srauto priapizmas, yra mažiau skausmingas ir pasireiškia, kai dėl arterijų sužalojimo ar traumos į varpą nekontroliuojamai teka kraujas. Priapizmo riziką didina šios būklės: sergančiųjų pjautuvinėmis ląstelėmis liga, tam tikri vaistai (ypač nuo erekcijos sutrikimų), piktnaudžiavimas narkotikais ar alkoholiu. Būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją, kad būtų gydoma pagrindinė priežastis ir išvengta ilgalaikės žalos.
2. Peirono liga
Kita dažna skausmingos erekcijos priežastis – Peirono liga. Ši būklė atsiranda, kai varpoje susidaro randinis audinys, sukeliantis varpos išlinkimą ir skausmingą erekciją. Vyrai, kenčiantys nuo Peirono ligos, gali jausti diskomfortą ir netgi patirti problemų su lytiniu gyvenimu. Skausminga erekcija dėl Peirono ligos dažniausiai pasireiškia pradiniame ligos etape.
Skausmas paprastai pasireiškia ankstyvosiose būklės stadijose ir gali sumažėti, kai būklė stabilizuojasi. Medicininis gydymas gali būti įvairus – nuo injekcijų tiesiai į randinį audinį iki operacijos sunkesniais atvejais.
3. Infekcijos ir uždegimai
Infekcijos taip pat gali būti viena iš priežasčių, kodėl pasireiškia skausminga erekcija. Tokie uždegimai kaip prostatitas ar uretritas gali sukelti didelį diskomfortą ir skausmą erekcijos metu.. Šlapimo pūslės ar kitos šlapimo takų infekcijos taip pat gali sukelti skausmą, ypač ejakuliacijos metu. Lytiškai plintančios infekcijos, pavyzdžiui, gonorėja ar chlamidiozė, taip pat gali sukelti uždegimą, dėl kurio vyrams kyla skausminga erekcija.
4. Lėtinis dubens skausmo sindromas (LBPS)
Lėtinis dubens skausmo sindromas, dar žinomas kaip lėtinis prostatitas, gali sukelti nuolatinį skausmą dubens srityje, kuris stiprėja erekcijos metu. Skausminga erekcija dėl LBPS dažnai pasireiškia dėl raumenų įtampos, nervų uždegimo ir psichologinių veiksnių. Ši būklė gali sukelti ne tik skausmą erekcijos metu, bet ir po lytinių santykių. LBPS gydymas dažnai apima dubens dugno fizinę terapiją, uždegimą ir skausmą mažinančius vaistus, streso ar nerimo šalinimą konsultuojant ar taikant streso valdymo metodus.
5. Fimozė ir parafimozė
Skausminga erekcija gali atsirasti ir dėl apyvarpės problemų, tokių kaip fimozė ar parafimozė. Fimozė atsiranda, kai apyvarpė yra per siaura, o tai sukelia diskomfortą ar skausmą erekcijos metu. Parafimozė, kai apyvarpė negali grįžti atgal ant varpos galvutės, taip pat gali sukelti skausmą, ypač jei nėra laiku gydoma.
6. Trauma arba sužeidimai
Varpos arba dubens srities trauma yra dar viena priežastis, kodėl gali pasireikšti skausminga erekcija. Tai gali būti dėl sporto traumų, nelaimingų atsitikimų ar grubaus lytinio gyvenimo. Varpos lūžis, kuris gali atsirasti dėl smūgio, yra būklė, kuri sukelia staigų skausmą ir reikalauja skubios medicininės pagalbos, kad būtų išvengta ilgalaikio skausmo ir erekcijos sutrikimų.
Straipsnis parašytas remiantis šiais moksliniais šaltiniais:
- Broderick, G. A., Kadioglu, A., Bivalacqua, T. J., Ghanem, H., Nehra, A., & Shamloul, R. (2010). Priapism: pathogenesis, epidemiology, and management. The journal of sexual medicine, 7(1 Pt 2), 476–500. https://doi.org/10.1111/j.1743-6109.2009.01625.x
- Flores, J. M., Salter, C. A., Nascimento, B., Terrier, J. E., Taniguchi, H., Bernie, H. L., Miranda, E., Jenkins, L., Schofield, E., & Mulhall, J. P. (2021). The Prevalence and Predictors of Penile Pain in Men with Peyronie’s Disease. Sexual medicine, 9(4), 100398. https://doi.org/10.1016/j.esxm.2021.100398
- Hayashi, Y., Kojima, Y., Mizuno, K., & Kohri, K. (2011). Prepuce: phimosis, paraphimosis, and circumcision. The Scientific World Journal, 11(1), 289-301. https://doi.org/10.1100/tsw.2011.31
- Koifman, L., Barros, R., Júnior, R. A., Cavalcanti, A. G., & Favorito, L. A. (2010). Penile fracture: diagnosis, treatment and outcomes of 150 patients. Urology, 76(6), 1488-1492. https://doi.org/10.1016/j.urology.2010.05.043
- Magistro, G., Wagenlehner, F. M., Grabe, M., Weidner, W., Stief, C. G., & Nickel, J. C. (2016). Contemporary Management of Chronic Prostatitis/Chronic Pelvic Pain Syndrome. European urology, 69(2), 286–297. https://doi.org/10.1016/j.eururo.2015.08.061
- Sadeghi-Nejad, H., Wasserman, M., Weidner, W., Richardson, D., & Goldmeier, D. (2010). Sexually transmitted diseases and sexual function. The journal of sexual medicine, 7(1 Pt 2), 389–413. https://doi.org/10.1111/j.1743-6109.2009.01622.x